Sorting
Source
Katalog zbiorów
(2)
Form of Work
Książki
(2)
Publikacje naukowe
(1)
Status
available
(2)
Branch
Pleśna
(2)
Author
Budzan Olga (1984- )
(1)
Osińska Natalia
(1)
Ostrowska Joanna (1983- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(1)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(2)
Language
Polish
(2)
Audience Group
14-17 lat
(1)
Młodzież
(1)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Dojrzewanie
(1)
Geje
(1)
Gender
(1)
Homoseksualizm
(1)
II wojna światowa (1939-1945)
(1)
Licea
(1)
Młodzież
(1)
Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne
(1)
Transseksualizm
(1)
Uczucia
(1)
Więźniowie obozów
(1)
Subject: time
1901-2000
(1)
1939-1945
(1)
Subject: place
Niemcy
(1)
Polska
(1)
Genre/Form
Monografia
(1)
Powieść
(1)
Domain
Historia
(1)
2 results Filter
Book
In basket
Fanfik / Natalia Osińska ; [ilustracje Olga Budzan]. - Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2016. - 373, [2] strony : ilustracje ; 20 cm.
Zgodnie z zaleceniem MEN-u Każdy uczeń oraz rogal, Aby nie marnować tlenu, Ma być czymś na kształt pieroga. Sama słodycz, garnir z krost, Jedna waga, jeden wzrost, Pulchne lico, grzbiet garbaty, W środku pulpa i opiaty. W poznańskim liceum trwają przygotowania do Dnia Niepodległości. Czyja koncepcja zwycięży? Kółko historyczne domaga się patriotycznej akademii. Zespół kabaretowy woli skecze o rogalach świętomarcińskich. Tymczasem szesnastoletnia Tosia ma na głowie poważniejszy problem: chyba się zakochała w jednym z artystów. W dodatku nie potrafi dojść do ładu z tym, kim tak naprawdę jest. Jedno wie na pewno: ma dość bycia grzeczną dziewczynką i potulnego spełniania cudzych oczekiwań.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. IV/P (1 egz.)
Book
In basket
Oni : homoseksualiści w czasie II wojny światowej / Joanna Ostrowska. - Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2022. - 362, [1] strona : ilustracje, fotografie ; 22 cm.
Nieliczni Niemcy, którzy wykorzystywali seksualnie i dręczyli innych więźniów w nazistowskich jednostkach penitencjarnych – tak określano w Polsce mężczyzn skazanych w latach 1933–1945 na mocy paragrafu 175 piętnującego relacje homoseksualne. „Oni” byli obcy; byli drapieżcami i było ich bardzo niewielu. Z tych trzech powodów nie zajmowano się ich historią, nie upamiętniano i nie traktowano jako ofiar nazistowskiego systemu. Ocaleńców przemilczano. W Polsce „takich” ludzi miało nie być. Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich, czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos. Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach. „Oni” nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o „nich” nie da się już dłużej milczeć. [Nota wydawcy]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 94(100)"1939/1945" (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again